Haberler
GÖKSUN KÜÇÜK BİR İLÇE OLMA KONUMUNDAN ÇIKTI, KABUĞUNU KIRDI
2023-11-23

Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın’ı makamında ziyaret ederek görevde bulunduğu 10 yılda gerçekleştirdiği projeleri ve Göksun hakkında sohbet ettik.

Göksun halkının kendine güvendiğini, vaat ettiği projeleri gerçekleştireceğine inandığını belirten Başkan Aydın, “10 yıldan beri bize güven duyan, bizi destekleyen, bizim kendilerine hizmet edeceğimize kanaat edinen halkımıza bize verdiği destekten dolayı çok teşekkür ettiğimi ifade etmek istiyorum” dedi.

Göksun’un 1907 yılında ilçe olan bir kent olmasına rağmen geride kalan 113 yılda kendine özgü bir hizmet binası dahi olmayan bir belediye devraldıklarını ifade eden Başkan Aydın, şunları kaydetti:

“Tabii bu 10 yıllık süreçte bizim belirlediğimiz ve kamuoyu ile paylaştığımız projelerimiz vardı. Göksun 1907 yılında ilçe olan bir kent olmasına rağmen geride kalan 113 yılda kendine özgü bir hizmet binası dahi olmayan bir belediye devralmıştık. Malum biz belediye olarak 1970’li yıllarda yapılmış bir otel binasında hizmet vermekteydik. 2020 yılında hizmete açtığımız hizmet binamızdan hemşehrilerimiz sadece belediye hizmeti almıyor. Aynı bina içinde İlçe Tapu Müdürlüğü, KASKŞ Şube Müdürlüğü, Kadastro Şefliği, AKEDAŞ Veznesi ve Büyükşehir Belediyemizin bazı birimleri de vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Yoksul bir belediye olmanın yerine iyi yönetilen ve bütçe trendi her yıl yukarı yönlü sıçrama yapan bütçesi ve yapmış olduğumuz Güneş Enerji Santrali, Kültür Merkezi, Kapalı Semt Pazarı, Hayvan Borsası, Ek Hizmet Binası, Tekstil Atölyesi, Sosyal Tesis ve Taziye Evleri, Halı Sahalar, Parklar, Aqua Park, Festivaller, Eğitim, Sosyal ve Kültürel faaliyetlerle Göksun kendi kabuğunu kırmış ve küçük bir ilçe olma konumundan çıkmıştır. Biz 116 yıllık belediyeyiz ancak bunları ilk defa yapmak bize nasip oldu. Bundan dolayı Cumhuriyetimizin de 100. Yılına denk gelmesi hasebiyle 100 yıllık projeler olarak adlandırıyorum ben bunları.”

“GÖKSUN’DA TÜKETİLEN TÜM ELEKTRİK ENERJİSİNİ ÜRETME POTANSİYELİNE SAHİBİZ”

Kurdukları Güneş Enerji Santrali ile belediye ekonomisine aylık 1 milyon Türk Lirası civarında katkı sağladıklarını belirten Başkan Aydın, Göksun’da kullanılan elektrik enerjisinin sekizde birinin de bu tesiste üretildiğini söyledi.

Göksun’da tüketilen tüm elektrik enerjisini üretme potansiyeline sahip olduklarını bunun için projelerinin hazır olduğuna dikkat çeken Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın,

“Ben yol yaptım, kaldırım yaptım falan demek çok hoşuma gitmiyor. Hoşuma giden şey bu devletin ve belediyenin bütçesine katkı sağlayan, Göksun'un yaşam standartlarını ve refah seviyesini yükselten, hep birlikte mutlu yaşamımızı geleceğe taşıyacak projeler yapmak. Göksun’umuzun tüm mahalleleriyle birlikte enerji sarfiyatı 8 megavat. Bunun 1 megavatını biz üretiyoruz. İlerleyen süreçte hedefim en az 6 Megavat ve sonrasında tamamını üretmek. Bizim buna imkanımız var, bütçemiz de müsait. Ki şu yaptığımız belediye binasından, kültür merkezinden, ek hizmet binasından ve sosyal tesislerin tamamından bizim kimseye beş kuruş borcumuz yok” dedi.

“TOPLU KONUTLAR SÜRATLE DEVAM EDİYOR”

Göksun’da ihtiyaç duyulan toplu konutların TOKİ aracılığı ile hızla devam ettiğine işaret eden Başkan Aydın, “İlçemize TOKİ Konutlarını kazandırmak bizim projelerimiz arasında yer alıyor. Bununla ilgili çalışmaları süratle bitirdik ve ilk etapta 376 konutu geçen yıl itibariyle teslim etmiştik. Bu yıl 210 konut kurası daha çekmiştik ama arkasından 6 Şubat depremi şartları değiştirdi. Öncelikler değişti. Şu anda toplu konut alanında 1.105 konutumuz süratle devam ediyor. Kaldı ki bu projelerin yanı sıra bu depremden sonraki süreçte biz belediye olarak bütün imkanımızı depremzedelere, halkımıza kullandık. Bugün de yanında olmayacaksak ne zaman yanında olacağız? Biz Belediye olarak 120 personel 40 makinayla deprem sürecini yönetme noktasında gece gündüz 7/24 mücadele ettik. Hamdolsun başarılı da olduk. Tabii o süreç çok daha sıkıntılı bir süreçti. Şimdi normalleşmeye dönüyoruz. İlçemizde 1.105 konutun teslimatında muhtemelen 700- 800 arasında önümüzdeki ayın sonuna kadar teslimatlar yaşanacak. İnşallah teslimat yapıldığında depremle alakalı konut sorununun büyük bir bölümü çözülmüş olacak. Yine kırsal mahallelerimizde çok ciddi kırsal konut yapım işleri hızla devam etmekte. Şu anda Kahramanmaraş'ın ilçelerinin içerisinde en çok konut yapılan ve en hızlı yapım devam eden ilçeyiz” dedi.

“EĞİTİME ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Eğitimi faaliyetlerini çok önemsediğini belirten Başkan Aydın, “Herkes için eğitim olmazsa olmazdır. Bizim için eğitim çok daha önemli ve ben eğitim faaliyetlerini çok önemsiyorum. 2015 yılından bu yana her yıl ilçede birinci sınıfa başlayan yaklaşık bin öğrencimize eğitim seti yardımı yapıyoruz. Okullarımızın kütüphaneleri için kitap taleplerini karşılıyoruz. Ortaokul ve Lise son sınıfa giden öğrencilerimizi deneme sınavlarıyla lise ve üniversite sınavlarına hazırlıklarında destekliyoruz. Bu sınavlarla önce öğrencilerimizin genel başarıları yüzde 25 arttı. Daha sonra Göksunlu öğrencilerimiz LGS sınavlarında il birincisi olma başarısı gösterdiler. Bizde bu elde edilen başarı nedeniyle her okuldan ilk üçe giren toplam 81 öğrenciyi Çanakkale gezisi ödüllendirdik. Görevde olduğumuz sürece de eğitim alanındaki desteklerimiz ve projelerimiz devam edecek. Diğer taraftan personellerimizin eğitimleri de bizim için çok önemli. Yeni hizmet binamıza geçmemizle birlikte personel eğitim programları düzenliyoruz ve üniversitelerden ve özel sektörden alanında uzman eğitimcilerle her ay farkı alanlarda personellerimize eğitim veriyoruz.” Dedi.

“HİZMETTE İYİ OLDUĞUMUZ İÇİN TALEP ARTACAK”

Yeni dönem için Adaylığı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Başkan Aydın; “Malum biz ilk aday adaylığımızın dışında ikinci dönemimizde aday olmadık. Bizim partimiz bizleri değerlendiriyor. Temayüllerde, halkla olan ilişkilerimiz, partimizle olan diyaloğumuz, yine projelerin yapılmasıyla alakalı hususlar, bütçeleme, buna göre değerlendirip karar veriyor. Devam ya da tamam diyor. Yani bizde şunu olacağız, bunu olacağız, aday olacağız falan yok. Bizim büyüklerimiz, partimiz, reisimiz ve yerel yönetimlerimiz, teşkilatımız neye uygun görürse biz o yönde görev yapmak zorundayız. Biz görev insanıyız. Ve dava peşinde, AK Parti'nin bir neferi olarak devam etmeyi kendimize şiar edinmiş, hedef koymuş insanlarız. Tabii ki müracaat eden kardeşlerimiz olacak. Nasıl ki bir gün biz de dışarıdan aday adayı olarak buralara geldiysek elbette ki birileri de gelecek. Bizim kadar her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının aday olma hakkı, hukuku var. Ne kadar aday çok aday olursa biz iyi yerdeyiz demektir. Çünkü kötü olan bir şeye çok fazla talep olmaz. İyi olduğumuz için talep artacak. Ne kadar çok aday olursa bu bizim hem kültürel, hem sosyal, hem siyasi anlamda gelişmişliğimizi gösterir diye düşünüyorum. Yani hiç aday olmasa üzülürüm. Çünkü bu hiç adayın olmaması bizim çok iyi olmamız anlamına gelmez. 10 yıllık bir süreçte başta bu imkanı sağlayan devletimize, hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza, bize destek sağlayan tüm bakanlarımıza, geçmiş bakanlarımıza şükranlarımı arz etmek istiyorum. Siyaset bir ekip işidir. Biz ne yaptıysak birlikte yaptık. Biz sosyal, kültürel, eğitsel, sportif ve üretici belediye olmaya devam edeceğiz. Allah nasip ederse daha refah artırıcı, insanların yaşam standardını yükseltici projelerle yolumuza devam edeceğiz Allah'ın izniyle” ifadelerinikullandı.