Antik Şehir, Villa Rustica

Antik Şehir, Villa Rustica

GÖKSUN - Antik Şehir, Villa Rustica
Göksun-Afşin-Elbistan karayolu üzerinde ilçe merkezine 5 km mesafedeki Temurağa Mahallesi Hacıyusuflu tepesinde bulunan Villa Rustika, kaçak kazı sonucu ortaya çıkarılan villa kalıntısıdır.
Define avcılarının kaçak kazı sonucu ortaya çıkardığı 3X6 metre ebatlarındaki mozaik üzerinde değişik bitkisel geometrik motifler ve 5 satır Grekçe yazıt bulunmaktadır. Göksun Kaymakamlığı tarafından, 2010 yılında gerçekleştirilen “Bir Şehir Yeniden Doğuyor” isimli proje ile arkeologlar tarafından yapılan kazı çalışmasında taban Mozaiğinin bulunduğu yarım daire şeklinde kesme taşlardan yapılmış mekanın banyo, yapının ise Villa Rustica olduğu belirlenmiştir. Ayrıca alanın çevresinde yapılan yüzey araştırmasında söz konusu alanın M.S 4. 5. yy Roma Dönemine ait antik bir yerleşim yeri olduğu kanaatine varılmıştır.

Tercüme ettirilen Grekçe yazıtta; “Eşin Hedia ve çocuklarınla burada sağlıklı banyo yap. Ey Iphikradtes, düşmanlarına karşı müşfik, dostlarına karşı kararlı ol. Tek başına olsan bile kendini büyük bir kalabalık gibi sunarak en güzel şekilde yaşa. Benim için ne istiyorsan Tanrı sana iki katını versin” yazmaktadır.